Adwent – Dzień VII

Email
Facebook
Pocket
Skype
Twitter
WhatsApp

„Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł.”

Józef i Maryja, Maryja i Józef. Jestem zawsze pełen podziwu dla tych ludzi, za Ich odwagę, ale przede wszystkim za Ich ufność. Młodzi, zakochani w sobie ludzie, z planami na przyszłość, z pewną wizją, ze szczęściem, ze wszystkim. I nagle Boży plan, który całkowicie wywraca Ich życie do góry nogami. Boże pytanie i nasza odpowiedź. Boże wezwanie i nasza gotowość.

Bogu można powiedzieć „nie”, „nie chcę Ciebie”. „Mam swój plan, swój styl życia i koniec, znajdź sobie do swojej układanki kogoś innego”. „Nic ani nikt nie będzie wkraczał, a tym bardziej ingerował w moje życie”. Można i tak, można i w ten sposób, właściwie, gdyby się ktoś uparł to w zasadzie wszystko można. Nie wiemy co by było, gdyby Maryja powiedziała wtedy „nie”. Przepraszam Cię Boże, kocham Cię, ale obiecałam już pewną sprawę komuś innemu. Na pewno nie byłoby Bożego Narodzenia, innych świąt, a sam Bóg musiałby szukać innego sposobu zbawienia.Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi mi korzyść.

Im bardziej od Boga jest jakaś rzecz, tym więcej strachu na człowieka spada, tym bardziej piekło się wścieka, nie żartuję. Co robić? To, co Maryja – nic, czekać. Skoro Bóg zaczął, niech dokończy! Jest prawdą, że Bóg kieruje po drodze, którą kroczę. To dopiero – jak łatwo. Bóg trzyma kierownicę naszego życia, więc nie musimy się za wiele martwić i troszczyć. No właśnie, ale chyba nie jest tak do końca łatwo, gdyż sami wolimy chwytać za kierownicę i wywijać, i robić z tym życiem, co nam się żywnie podoba. A wtedy, to już chyba każdy wie, że łatwo nie ma. Maryja oddała ster swego życia w ręce Boga. Z tej racji spadła na Nią furia szatana, bo i niegościnność wieśniaków z Betlejem i psychopata Herod, i nieplanowana emigracja z tułaczym niepewnym życiem itd. Ale Bóg zaczął, Bóg obiecał, Ona zaufała, a On dotrzymał obietnicy.

 

This makes even larger orders with many alternative shirts, sweatshirts, hats, and polos a https://www.cheapfootballshirtsvips.co.uk/ straightforward process for coaches as it offers every team member the opportunity to place of their two kids replica football kits uk cents and have their shirt customized printed their approach (e. g. with their monogram, mascot or picture). So, if you want to get this wonderful picture about Lamp Thought Icon Png Luxury 13 Sporty football football Icons Bayern Munich Away Football Shirt 2018/2019 Freebie Pinterest, simply click save button to save lots of this photographs to your laptop.
So go forward and order your custom soccer hoodies , girls Inter Milan Home Football Shirt 2018/2019 football T-shirts, Referee Tee and customized womens shirts and rock on your match. We will work with you carefully to give you the right set of football designs for your Inter Milan Away Football Shirt 2018/2019 group and then ship the order to our manufacturer. This glorious image collections United Kingdom Cheap Football Shirts shop:https://www.cheapfootballshirtsvips.co.uk/ about Lamp Thought Icon Png Luxurious 13 Sporty football Football Icons Freebie Pinterest is on the market to download.
For many who want fully bespoke customized football shirts, we also present a 'design your cheap Juventus football shirts individual’ tool that will help you personalise your shirts and make them utterly distinctive. Designing customized fan shirts Juventus Home Football Shirt 2018/2019 aren’t only for youth or high school groups, many fantasy soccer enthusiasts are searching for methods to show off their digital staff spirit.
One of the best and widest number of Navy t-shirts is the Kid Juventus Away Football Shirt 2018/2019 official Navy Store. You’ll find that our touch soccer shirts, contact football shirts , touch football shorts , contact football singlets and touch soccer uniforms work great for winter leagues, corporate groups, school teams, and in addition on a regular AC Milan Home Football Shirt 2018/2019 basis wear for the individual. Allow us to worry about your soccer shirts solution so that you simply and cheap premier league football kits your workforce can consider the challenges ahead.
There are 74,044 customized football shirts suppliers, primarily Borussia Dortmund Home Football shirt 2018/2019 located in Asia. Whether or not you desire a printed emblem or an embroidered badge, design yourself a custom soccer kit and those soccer tournaments will fly by that cheap Paris Saint Germain football shirts little bit easier. I managed to supply some glorious fabric from Sugini manufacturing unit in Thailand, who now manufacture all my custom football shirts and sportswear.
Our custom soccer uniforms are made with Paris Saint Germain Home Football Shirt 2018/2019 premium fabrics and can feature any design you want. Save your designs and shirt or shirt templates, share Paris Saint Germain Away Football Shirt 2018/2019 them along with your crew mates and let them vote on their favourite uniforms (or sweatshirts, or polos, or jackets or…), colours and designs. Remind your league that humility just isn’t an possibility and cheap arsenal shirt signify your fantasy soccer team the proper method with a personalized shirt from Fantasy Champs.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela
19:30 (sob), 8:00, 10:00 (dodatkowo online), 12:00 oraz 19:00

Poniedziałek
7:00

Wtorek – Sobota
7:00 oraz 19:30
 

Kancelaria Parafialna
czynna:

Poniedziałek – 7:30-9:00
Wtorek – 20:00-20:30
Środa – 7:30-9:30
Czwartek – 20:00-20:30
lub po telefonicznym umówieniu

Konto Bankowe

Właściciel konta / Account holder:
PCM Manchester

Sort Code: 
30-94-57

Number konta / Account number:
00621737

Prosimy, aby wpisać w Beneficiary Reference swoje nazwisko.

Poniżej link do PayPal za pomocą, którego można również składać donacje na potrzeby naszej parafii.

Donate Button with Credit Cards