Wielki Post – Środa Popielcowa

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on pocket
Pocket
Share on skype
Skype
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Share on skype
Share on twitter
Share on whatsapp

Środa Popielcowa

Msza św. z posypaniem głów popiołem – godz. 10:30 oraz 19:00.

Dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim Środa Popielcowa: początek sześciotygodniowego czasu refleksji duchowej, zwanego Wielkim Postem. Czasu przygotowującego do święta Paschy, do głębszego przeżywania pamiątki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przygotowanie to odbywa się w Polsce wciąż tradycyjnie przez post ilościowy oraz jakościowy (ryba zamiast innych zwierząt), ale ta asceza gastronomiczna nie może być najważniejsza. Post jest przede wszystkim sprawą serca, czyli ducha, a nie brzucha. Serdeczność wobec bliźniego, pogodzenie się z nim po długotrwałym konflikcie, cierpliwsze znoszenie jego gadulstwa ważniejsze są od tego, co na talerzu, od wszelkich znaków zewnętrznych. A jeżeli już ograniczenia żywnościowe, to nie czysto formalne w stylu: ryba, czyli łosoś droższy, mniej ascetyczny przecież od kurczaka. Sensowniejsza etycznie jest na przykład rezygnacja z czekolady czy innych przysmaków niż podobne rozróżnianie między kręgowcami.

Każda religia ma skłonność do formalizowania zasad, ale chrześcijaństwo powstało właśnie z buntu przeciw formalnym rygorom judaizmu, między innymi również gastronomicznym!
Bądźmy konsekwentni, uwierzmy Ewangelii!

Post jest pomysłem ogólnochrześcijańskim i nie tylko chrześcijańskim. Praktykowany jest w innych religiach. Co więcej, prawosławie stosuje tradycyjne zasady postne o wiele bardziej rygorystycznie niż katolicyzm, ewangelicy jednak zrezygnowali z nich przykładnie. Nie róbmy z zasad kościelnych czegoś w rodzaju kodeksu drogowego!

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela
19:30 (sob), 8:00, 10:00 (dodatkowo online), 12:00 oraz 19:00

Poniedziałek
7:00

Wtorek – Sobota
7:00 oraz 19:30
Dodatkowa Msza św. w piątek
15:00 

Kancelaria Parafialna
czynna:

Poniedziałek – 7:30-9:00
Wtorek – 20:00-20:30
Środa – 7:30-9:30
Czwartek – 20:00-20:30
lub po telefonicznym umówieniu

Konto Bankowe

Właściciel konta / Account holder:
PCM Manchester

Sort Code: 
30-94-57

Number konta / Account number:
00621737

Prosimy, aby wpisać w Beneficiary Reference swoje nazwisko.

Poniżej link do PayPal za pomocą, którego można również składać donacje na potrzeby naszej parafii.

Donate Button with Credit Cards