Wielki Post – dzień IV

Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: „Pójdź za Mną”. On zostawił wszystko, wstał i poszedł za Nim.

Potem Lewi sprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: „Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?” Lecz Jezus im odpowiedział: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

Gdyby zapytano mnie, dlaczego wierzę, odpowiedziałbym najprościej, że to się bardziej opłaca niż miałbym nie wierzyć. Ale wierzę również dlatego, że Ewangelia do mnie przemawia, że jest mi po prostu bliska, jest autentyczna i szczera aż do bólu.

Jezus spotyka celnika, celnika, który w tamtej szerokości geograficznej i w tamtym czasie był nie tylko komornikiem (zawód mało szlachetny) co jeszcze kolaborantem, czyli tym, który współpracuje z wrogiem. Znienawidzony, pogardzany i zepchnięty zupełnie na margines, wyrzutek społeczeństwa.

Kiedyś zadawano pytanie: dlaczego jadacie z celnikami, dzisiaj można go postawić nieco inaczej: dlaczego niektórzy zadają się z osobami oddalonymi od Kościoła, ba nawet Go opluwającymi? Odpowiedź niech będzie tutaj indywidualna.

Reasumując, towarzystwo Jezusowe czy Chrystusowe, a może lepiej uczniowie Chrystusa to nie tylko zgromadzanie ludzi poprawnie politycznych, o niezatartej renomie, trzymających się pewnego fasonu i fastrygi (jeżeli tacy są), ale to przede wszystkim miejsce dla każdego: tych z lewa i prawa, tych, o których, być może, już dawno wszyscy zapomnieli, schorowanych na życie, z poprzekładanymi wartościami, niemieszczącymi się w żadnych kanonach przyzwoitości. Bowiem do takich należy Królestwo Niebieskie.