BOŻE CIAŁO

Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on pocket
Pocket
Share on skype
Skype
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Share on skype
Share on twitter
Share on whatsapp

Zapraszamy do nowej edycji Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem zapraszamy na wyjątkowy film Boże Ciało, sobota, 29 lutego, godz. 20:00.

Podreptałem zatem… do kina, na film „Boże Ciało” Janka Komasy. Nie dlatego, że jestem jakimś wielkim fanem jego twórczości, raczej dlatego, że wielu krytyków i dziennikarzy podniosło na festiwalu polskich filmów fabularnych w Gdyni potężne larum, że Komasa nie zdobył „Złotych Lwów”. Zaintrygowali mnie, co też zakończyło się wycieczką do kina.

Ale – ad rem… „Boże Ciało” jest niewątpliwie filmem intrygującym. Komasa wie, jak sprawnie opowiedzieć historię i potrafi całkiem nieźle scalić w całość – dramaturgię, zdjęcia, muzykę, scenografię. Pod tym względem „Boże Ciało” jest świetnie doszlifowanym diamentem. A i opowiadana historia wciąga dosyć szybko i wwierca się w duszę widza namiętnie. Mamy zatem . poranionego chłopaka, który wychodzi z poprawczaka i chce być księdzem i gdy nadarza się okazja, daleko gdzieś na końcu świata, udając księdza, rozpoczyna swoje „duszpasterzowanie”. Ktoś powie: ot mi bajeczka, a jednak… coś podobnego miało w Polsce miejsce. Powróćmy do filmu. Komasa w swoich kadrach postawił niewidzialne, wielkie lustro, w którym widać odbicie naszych oszpeconych katolickich, z nazwy, dusz. Nie będę tu opowiadał filmowej historii (idźcie do kina, sami zobaczycie o co chodzi…). Jedno mnie uwiodło: Komasa nie wali bezmyślnie młotem swoich wizji i ideologii w Kościół. Wali całkiem subtelnie w naszą polską dusze katolicką, która potrafi się świetnie zaklimatyzować w każdych warunkach i po cichu marzy tylko o jednym: żeby w to wszystko nie wlazł Pan Jezus. Polska dusza wprawdzie wciąż jest nieśmiertelna, ale czy pachnie Ewangelią? Jest w filmie ciekawa scena (dla mnie, osobiście) niezwykle przejmująca: rozpoczyna się Msza (oczywiście nieważna), sprawowana przez księdza (który nie jest księdzem) i trzyma on w rekach hostię (która nie będzie zakonsekrowana, bo przecież Mszy nie odprawia prawdziwy, ważnie wyświęcony kapłan). Scena niezwykła. Jakby Komasa chciał się nas zapytać: czy my czasem nie jesteśmy jak ta niezakonsekrowana hostia? Gdzie jest Boże Ciało? Czy nasze ciała są jeszcze Boże? Porażająca scena. Reżyser pyta i nie odpowiada. Owładnięci „religijną poprawnością”, ciągle uciekający przed ewangelicznym radykalizmem, ze schamiałym sercem uprawiamy rytuały, wypędzając żywego Boga ze swojego wygodnego życia. Pod koniec filmu, z ust proboszcza alkoholika, komentującego Ewangelię, padają mocne słowa: „Ta przypowieść jest o tym, jak mocno oddaliliśmy się od Boga, wy i ja także, my wszyscy”… Oddaliliśmy się za mocno. I płacimy za to wysoką cenę. Bolesną okrutnie. Film Komasy „Boże Ciało” poraża i wzrusza. W skali od jednego do dziesięciu, całkiem na serio, daję: **********. Pełna dziesiątka. Więcej, dołączam się do wielkiego „larum” krytyków filmowych i dziennikarzy. „Złote Lwy” powinny powędrować do rąk Komasy, który zrobił porządny, mądry i niezwykle poruszający film. Gorąco polecam. I dziękuję reżyserowi. Gratuluję z serca. „Boże Ciało” to mocny i potrzebny, filmowy „rachunek sumienia”. Dla wszystkich Polaków, a szczególnie dla nas, którzy tworzymy Kościół (niestety, za często na swoją modłę)…

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela
19:30 (sob), 8:00, 10:00 (dodatkowo online), 12:00 oraz 19:00

Poniedziałek
7:00

Wtorek – Sobota
7:00 oraz 19:30
Dodatkowa Msza św. w piątek
15:00 

Kancelaria Parafialna
czynna:

Poniedziałek – 7:30-9:00
Wtorek – 20:00-20:30
Środa – 7:30-9:30
Czwartek – 20:00-20:30
lub po telefonicznym umówieniu

Konto Bankowe

Właściciel konta / Account holder:
PCM Manchester

Sort Code: 
30-94-57

Number konta / Account number:
00621737

Prosimy, aby wpisać w Beneficiary Reference swoje nazwisko.

Poniżej link do PayPal za pomocą, którego można również składać donacje na potrzeby naszej parafii.

Donate Button with Credit Cards