Adwent – Dzień XIII

” „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

„Mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny”. Jezus jest ucieleśnieniem Mądrości Bożej. Chociaż styl życia Jezusa bardzo różnił się od stylu życia Jana, obaj zostali odrzuceni. Jezus podkreśla trudną rzeczywistość bycia osądzanym przez innych. Jan Chrzciciel został uznany za zbyt radykalnego z powodu swojego ascetycznego stylu życia, a sam Jezus za zbyt zwyczajnego, pobłażliwego. Nasz świat jest pełen uprzedzeń, przypinania łatek, szufladkowania osób, zachowań, opinii. Jezus pragnie, abyśmy byli wolni od naszych uprzedzeń, schematów myślenia, a zamiast tego byli zakorzenieni i prowadzeni przez Jego prawdę. Czy moje myśli, mowa, czyny świadczą o tym, że jestem naśladowcą Chrystusa? Kim są celnicy i grzesznicy, z którymi mam się zaprzyjaźnić?

Proszę Cię Jezu o wolność, która otwiera mnie pełniej, abym mógł iść za Tobą, coraz bliżej.