BIERZMOWANIE

Jeśli chcesz przygotować się i przyjąć sakrament bierzmowania w naszej parafii:

– na przełomie listopada i grudnia w naszej parafii są do odebrania specjalne formularze zgłoszeniowe, które można odebrać w zakrystii lub u duszpasterza.

– harmonogram spotkań oraz datę samego sakramentu ustala duszpasterz na spotkaniach przygotowujących.

– przygotowanie obejmuje młodzież, która ukończyła w bieżącym roku przynajmniej 14. rok życia oraz dorosłe osoby.

– świadkiem bierzmowania może być praktykujący katolik, który już przyjął sakrament bierzmowania. Jego zadaniem jest troska o to, by bierzmowany wypełniał obowiązki wypływające z przyjęcia tego sakramentu.

Co to jest bierzmowanie?

Bierzmowanie jest sakramentem, przez który już wcześniej ochrzczeni otrzymują przez namaszczenie czoła i włożenie rąk szafarza dar samego Ducha Świętego, a przez naznaczenie charakterem doskonałej łączą się z Kościołem i mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem.

Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej, to znaczy:

• głębiej zakorzenia w Bożym synostwie (zob. Rz 8,15);
  • ściślej jednoczy z Chrystusem;
  • pomnaża dary Ducha Świętego;
  • udoskonala więź z Kościołem;
  • udziela specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża;
  • bierzmowanie podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć raz w życiu.

Sakrament bierzmowania może przyjąć każdy człowiek ochrzczony, który go jeszcze nie przyjął. Kandydat powinien być odpowiednio przygotowany, wykazywać się dojrzałą wiarą, a przed przyjęciem bierzmowania powinien przystąpić do sakramentu pokuty.