Msza św. żałobna

Email
Facebook
Pocket
Skype
Twitter
WhatsApp

Dzisiaj w parafii miała podniosła uroczystość związana z ekshumacją śp. gen. Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego.

Szczątki generała zostały ekshumowane z cmentarza South End w Manchester. Tutaj  generał spędził ostatnie lata swojego życia i tam został pochowany w 1972 roku. 

Przed godz. 12:00 doczesne szczątki zostały, w asyście Wojska Polskiego, wprowadzone do kościoła. Po pierwszych modlitwach, na trumnę został uroczyście nałożona wstążka z orderem Virtuti Militari za lata służby śp. generała Ojczyźnie.

W liturgii brała udział rodzina śp. generała, reprezentanci Rządu Polskiego – Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, ponadto we Mszy uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu RP w Manchester, harcerstwo, Poczty Sztandarowe oraz przybyli goście z kraju i zagranicy, a także parafianie.

W swojej homilii ks. Karol M. Rogasik przybliżył historię świątyni, kult Miłosierdzia Bożego oraz znaczenie tego bożego przymiotu dla żołnierzy, którzy po wojnie wybrali emigracyjną drogę życia, jaki jedyny możliwy racjonalny wybór.

Na koniec Mszy św. zostały odczytane nadesłane listy od ministrów: Pana Zbigniewa Rau – Ministra MSZ, Pana Mariusza Błaszczyka – Ministra MON oraz Urzędu ds Kombatantów, Pana Jana Kasprzyka. Swoją refleksją oraz wyrazem uznania wobec śp. generał podzielił się Pan Wojciech Labuda, Pełnomocnik Premiera ds ochrony miejsc pamięci.

Po zakończonej liturgii trumnę, w pełnej asyście Wojska Polskiego, Poczty Sztandarowej i zebranych gości, wyprowadzono ze świątyni i przewieziono na lotnisko, gdzie dalej będzie transportowana samolotem wojskowym do Polski.

W drugiej części uroczystości zebraliśmy się na sali parafialnej, gdzie swoim świadectwem osobistego spotkania z śp. generałem Ludwikiem Kmicicem -Skrzyńskim podzielił się jeden z ostatnich żyjących członków Rządu RP na Uchodźstwe Pan Tadeusz Musioł. Spotkanie na sali było dopełnieniem wspomnień, świadectw oraz historii o śp. generale Ludwiku Kmicicu-Skrzyńskim.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela
19:30 (sob), 8:00, 10:00 (dodatkowo online), 12:00 oraz 19:00

Poniedziałek
7:00

Wtorek – Sobota
7:00 oraz 19:30
 

Kancelaria Parafialna
czynna:

Poniedziałek – 7:30-9:00
Wtorek – 20:00-20:30
Środa – 7:30-9:30
Czwartek – 20:00-20:30
lub po telefonicznym umówieniu

Konto Bankowe

Właściciel konta / Account holder:
PCM Manchester

Sort Code: 
30-94-57

Number konta / Account number:
00621737

Prosimy, aby wpisać w Beneficiary Reference swoje nazwisko.

Poniżej link do PayPal za pomocą, którego można również składać donacje na potrzeby naszej parafii.

Donate Button with Credit Cards